Особливості проходження МСЕК під час дії воєнного стану

Особливості проходження МСЕК під час дії воєнного стану

Особливості проходження МСЕК під час дії воєнного стану

            З перших днів введення та території України воєнного стану Міністерство охорони здоров’я та Кабінет Міністрів України прийняли рішення про спрощення процедури проведення медико-соціальної експертизи дорослим і дітям. 

           Медико-соціальні експертні комісії (МСЕК) продовжують роботу відповідно до нормативно-правових актів, які спрощують проходження експертизи у воєнний час. Це постанова КМУ від 08.03.2022 № 225 «Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України» та постанова КМУ від 30.03.2022 № 390 «Про внесення до деяких постанов Кабінету Міністрів України змін щодо строку повторного огляду осіб з інвалідністю та продовження строку дії деяких медичних документів в умовах воєнного стану».

           На період дії воєнного стану МСЕК здійснює свої функції з забезпеченням принципу екстериторіальності. Крім того, експертиза проводиться за направленням лікарсько-консультативної комісії незалежно від місця реєстрації, проживання чи перебування громадян, які звертаються для встановлення групи інвалідності. 

          У разі, коли особа звертається для встановлення інвалідності та не може прибути на огляд до МСЕК, така комісія може приймати рішення про встановлення інвалідності заочно на підставі направлення лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я. 

          Важливо, що в умовах воєнного часу, пункт 5 постанови КМУ від 03.12 2009 №317 «Питання медико-соціальної експертизи» не застосовується. Саме цей пункт визначав форми захворювання та обставини, за яких встановлення інвалідності заочно не проводилося. 

         Таким чином, наразі МСЕК можуть не просто оглядати пацієнтів із загальним захворюванням, а мають право приймати рішення заочно і з окремих категорій, таких як:

  • трудове каліцтво;
  • професійне захворювання;
  • захворювання, одержане під час проходження військової служби і служби в органах внутрішніх справ, державної безпеки, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту та Держспецзв’язку; 
  • захворювання, пов’язане з впливом радіоактивного опромінення внаслідок аварії на ЧАЕС.

Всі ці категорії на сьогодні дають підставу для заочного огляду пацієнта.

Що стосується повторного проходження МСЕК особами з інвалідністю і дітьми з інвалідністю, статус інвалідності яких закінчився у період дії воєнного стану, то зазначеним особам постановою КМУ від 30.03.2022 № 390 «Про внесення до деяких постанов Кабінету Міністрів України змін щодо строку повторного огляду осіб з інвалідністю та продовження строку дії деяких медичних документів в умовах воєнного стану» продовжено строк дії інвалідності, відсотків втрати працездатності та індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю на весь термін дії воєнного стану на території України і 6 місяців після його припинення/скасування

Це означає, що будь-яка особа з Луганської, Донецької чи інших областей, перебуваючи в іншому регіоні України має право звернутися до медико-соціальної експертної комісії за місцем її перебування, і лікарі МСЕК спільно з лікарями закладів охорони здоров’я підкажуть шляхи розв’язання її проблемних питань.

Звертаємо увагу, що укладання декларації між пацієнтом з внутрішньо переміщених осіб та лікарем, який оформляє направлення на МСЕК, не потрібно, законодавчі підстави вимагати її відсутні.

Щодо проведення надлишкових дорогих обстежень для МСЕК та тривалого лікування в умовах стаціонару, МОЗ проводить інформування головних лікарів обласних центрів медико-соціальної експертизи та вебінари для всіх охочих на сайті МОЗ про надання медичної допомоги в умовах стаціонару лише у разі потреби і призначення додаткового обстеження лише за медичними показами.

МОЗ наголошує, що стаціонарне лікування пацієнтів проводиться лише за наявності медичних показів до надання медичної допомоги в умовах стаціонару. Наразі відсутні положення, які б зобов’язували пацієнтів проходити стаціонарне обстеження для проведення медико-соціальної експертизи. 

 

Як особі з інвалідністю пройти МСЕК, якщо документи залишились на тимчасово окупованій території?

20 липня 2022

 

Особам з інвалідністю, яким потрібно пройти медико-соціальну експертну комісію, слід діяти залежно від того, яка саме документація потрібна. 

Через військову агресію рф та окупацію деяких територій України багато осіб з інвалідністю змінили своє місце проживання/перебування і переїхали в інші регіони. Часто трапляється, що під час переїзду документи, в тому числі медичні, втрачаються. 

У разі, якщо необхідно відновити документи, які знаходяться на тимчасово окупованій території, необхідно звернутися до органу соціального захисту, який володіє доступом до Централізованого банку даних осіб з інвалідністю і може зробити для особи витяг або звернутися до лікаря за місцем перебування і повторно пройти МСЕК.

Централізований банк даних осіб з інвалідністю (ЦБІ) – це комплексна система, яка створена для обліку інформації про забезпечення осіб з інвалідністю соціальними та реабілітаційними послугами, засобами реабілітації, санаторно-курортним лікуванням, автомобілями тощо.

Якщо ми маємо ситуацію, коли особи з інвалідністю перебувають за кордоном, їм потрібно зв’язатися з сімейним лікарем в Україні та надіслати йому медичні документи. Відповідно лікар оформить направлення на проходження МСЕК. А комісія проведе експертизу заочно на підставі наданих документів. 

Нагадуємо, що протягом дії воєнного стану та шести місяців після його припинення/скасування – відповідно до постанови уряду № 225 – українці мають право звертатися до МСЕК для встановлення інвалідності заочно та незалежно від місця проживання чи перебування. Тобто, якщо людина не має можливості прибути до МСЕК, комісія може приймати рішення про встановлення інвалідності заочно на підставі направлення закладу охорони здоров’я. 

Для відновлення медичної документації, а саме: результатів обстеження, лікування, проведених стаціонарних й оперативних втручань, а також реабілітаційних рекомендацій, — зверніться до сімейного або будь-якого іншого лікаря первинної ланки за місцем перебування. Лікар прийме рішення про відновлення медичних документів через Електронну систему охорони здоров’я та/або проведе додаткові обстеження для відновлення подальшого лікування.

Якщо мова йде про відновлення інших документів або про поновлення довідок МСЕК чи необхідність проходження медико-соціальної експертизи, особа може звернутися до медико-соціальної експертної комісії за місцем перебування, і лікарі МСЕК спільно з лікарями закладів охорони здоров’я підкажуть шляхи розв’язання проблемних питань. 

МОЗ наголошує, що всі вимушено переселені особи оглядаються комісіями екстериторіально, тобто за місцем перебування особи. Усі медико-соціальні експертні комісії на підконтрольній Україні території працюють у штатному режимі й спільно з органами соціального захисту допомагають та сприяють усім внутрішньо переміщеним особам у відновлені, отримані втрачених документів, а також проходженні МСЕК.

 

 

Comments are closed.